ISITMA SİSTEMLERİ

Sera yetiştiriciliği, ısıtma ve iklimlendirme konularında özel bir dikkat gerektirir. Hem bitkinin gelişimini optimal seviyede tutmak için gerekli sıcaklığı sağlamak, hem de nemi kontrol etmek bakımından doğru bir ısıtma sistemi seçimi kritiktir. Bu seçim, enerji tüketimini ve dolayısıyla maliyetleri minimize edecek şekilde yapılmalıdır. İdeal olarak, seçilen ısıtma sistemi, sera içindeki farklı ihtiyaçları karşılayabilecek nitelikte olmalıdır. Sera içinde homojen bir sıcaklık dağılımı sağlamak, kaliteli ve sağlıklı bitki yetiştiriciliği için oldukça önemlidir. Dolayısıyla, ısıtma sistemi seçerken deneyimli ve donanımlı bir firma ile çalışmak, enerji verimliliğinizi maksimize eder. Sürdürülebilir enerji kullanımı veya katı, sıvı, gaz yakıtlı enerji kaynakları gibi farklı seçenekler enerji kaynağı olarak değerlendirilebilir. Günümüz seracılık uygulamalarında, otomasyon sistemleri ile entegreli ısıtma sistemleri tercih edilmektedir. Bu sistemler, sera içindeki farklı bölümlere göre ısıtma düzenlemesi yaparak seranın istenen sıcaklık seviyesinde kalmasını sağlar.

Kurulduğumuz günden bu yana, müşterilerimize yüksek kaliteli ve verimli ısıtma çözümleri sunma konusunda kendimizi sürekli geliştirmekteyiz. Amacımız, tıpkı sera sektöründe olduğu gibi endüstriyel ihtiyaçlara da yönelik yenilikçi ve sürdürülebilir ısıtma sistemleri geliştirerek, sektördeki teknolojik gelişmelerin öncüsü olmaktır.

Isıtma Sistemleri İçin Dikkate Alınması Gereken Hususlar:

 • Isıtma sistemleri, otomasyon sistemleri ile uyumlu olmalıdır.
 • Isıtma merkezinin yerleşimi enerji verimliliği ve maliyet tasarrufunu göz önünde bulundurarak seçilmelidir.
 • Bakım ve onarım için erişimi kolay bir konumda olmalıdır.
 • Su kalitesini, ekipmanların kullanım ömrüne uygun şekilde sağlamak için su şartlandırma sistemleri kullanılmalıdır.
 • Satış sonrası hizmet ve bakım imkanları olan markalar ve ürünler tercih edilmelidir.
 • Isıtma ekipmanları, otomasyon sistemine tamamen entegre edilebilmelidir.
 • Zorlu iklim koşullarının olduğu bölgelerde, ısıtma çözümleri sera bütünlüğünü korumak için tasarlanmalıdır.
 • Sistem içinde kullanılan bağlantı elemanları ve taşıyıcılar sağlam ve düzgün bir şekilde tasarlanmış olmalıdır.

Sera İçin Özelleştirilmiş Isıtma Sistemleri:

 1. Ray Isıtma: Hem bitki ısınmasını sağlar hem de raylı araçların hareketini kolaylaştırır.  
 2. Bitki Isıtma: Bitkinin verimini artırmak amacıyla, bitki kök seviyesine yakın alanlara uygulanır.   
 3. Duvar Isıtma: Isı transferini azaltmak ve eşit ısı dağılımını sağlamak için sera yan cephelerine ve tünel aralarına yerleştirilir.
 4. Kar Eritme Sistemi: Kar ve don riski olan bölgelerde kullanılır. Sera çatısında biriken karı eriterek, oluklarda donma oluşumunu engeller.
 5. Tavan Isıtma Sistemi: Bitki verimini artırmak amacıyla oluk hizasında yerleştirilir.
 6. Fide Sehpaları Isıtma: Fide sehpalarının altına yerleştirilen ısıtma sistemidir.
 7. Toprak Altı Isıtma: Bitki verimini artırmak amacıyla topraklı seralarda toprak altına uygulanır.

Isıtma Sistemlerinin Temel Bileşenleri:

Kazanlar, brülörler, ekonomizerler, pompalar, sera içi bağlantı parçaları, vanalar ve ısıtma kontrol sistemi bu sistemlerin temelini oluşturur.

Kazanlar: Kazanlar kömür, biomass, pelet, doğalgaz, motorin, pirina vb. katı-sıvı-gaz fazındaki çoğu yakıtı yakabilir.

Brülörler: Kazan içindeki suyu, doğal gaz/LNG ya da motorin kullanıp yakan ve ısıtan brülörler en az kazanlar kadar önemlidir. Burada brülörün özellikle kaliteli ve sorunsuz çalışması sera bitkisi için çok önemlidir.

Pompalar: Sera ısıtma sisteminde kullanılan ana pompalar frekans konvertörlü ve gerekmedikçe kazanın-brülörün çalışmasını engelleyen ve otomatik olarak debi ve sıcaklığın ayarlanmasını sağlayan pompalardır. Buna karşılık sektör pompalarında debi ve sıcaklık sabittir. Kullandığımız 3-yollu vanalar ile bütün sektörlerde sıcaklık ve debi homojen olarak sağlanmaktadır.

Ekonomizerler: Doğal gazla çalışan tesislerde, baca gazlarını soğutmak için kullanılır. Kazandan gelen tüm baca gazları, soğutuldukları ekonomizer üzerinden yönlendirilir. Bu işlemden çıkan ısı, bu kapalı sistemdeki suyu ısıtır. Çoğu tesisatta, genellikle, kazanın arkasında veya üstünde ekonomizerli sıcak su kazanları bulunur. Bu tesisatlardaki enerji, suyu ısıtmak için kullanılır. Ekonomizerdeki baca gazlarının maksimum sıcaklığı 210 °C’dir. Tesisat içinde dolaşan su, baca gazı ekonomizerinin ekstra verimi de kullanılarak maksimum 95 °C’lik bir sıcaklığa kadar ısıtılır. Ekonomizer, izin verilen maksimum 3 bar basınca sahip kapalı bir sistemin parçasıdır.

Sera İçi Bağlantı Parçaları & Vanalar: Isıtma tesisatında kullanılan vanalar değişken debili veya sabit debili su rejimleri elde etmek, beraberinde istenilen su sıcaklığına ekonomik bir performans ile ulaşabilmek için kullanılır. Tesisat için kullanılan kelebek vanalar, kesme vanaları, pislik tutucular, çek vana gibi vanalar için yüksek kalite standartlarını tercih etmekteyiz.

Isıtma Kollektörleri: Isıtma sisteminin kusursuz olarak çalışabilmesi için doğru kollektör dizaynı yapılarak uygulanması gereklidir. En uygun kollektör seçenekleri için uzmanların çıkardığı projelere dikkat edilmelidir. Kollektör üzerinde kullanılacak sistemler fiyat/performans/kalite üçlüsüne sahip olmalıdır.

Doğru dizayn edilmeyen kollektör sistemleri sera içerisinde homojenik olmayan bir ısıtma ortamı yaratır, ürün verimi düşer veya bitki ölüm ve hastalıkları yaşanır.

daha fazla bilgi için

Hemen iletişime geçebilirsiniz

İletişim Bilgileri

Telefon

+90-850-308-6442
+90-532-364-8448

Konum

Çalkaya, Mir Plaza, Serik Cad No:218/C, 07112 Aksu/Antalya

© 2023 Green Climate Technology  Tüm Haklar Saklıdır.