AYDINLATMA SİSTEMLERİ

Aydınlatma sistemleri, seralarda bitkilerin fotosentez sürecini tetiklemek için kullanılan çeşitli lambaları içerir. Ancak, tüm lambaların bitkinin ihtiyaç duyduğu dalga boylarını yayma kabiliyeti aynı olmayabilir. Bitki yetiştiriciliğinde genellikle LED ve Yüksek Basınçlı Sodyum (HPS) lambalar tercih edilir. Bu lambaları seçerken dikkate alınması gereken birçok faktör vardır, çünkü aydınlatma seracılıkta çok önemli bir rol oynar.

Yüksek Basınçlı Sodyum (HPS) lambalar, yüksek yoğunluklu deşarj lambaları sınıfına girer ve son derece verimli bir ışık kaynağı olarak kabul edilirler. 1900K-2200K aralığında sarı ışık yayabilirler ve ışık verimleri 140 lm/W’ye kadar çıkabilir. Ancak, HPS lambaların renk geriverim indeksi (CRI) genellikle düşüktür, genellikle 20-30 civarındadır. Bu lambaların ömrü yaklaşık 20.000 saattir, bu da günlük 10 saat kullanımda yaklaşık 5,5 yıl, günlük 8 saat kullanımda ise yaklaşık 7 yıl anlamına gelir. HPS lambaları, yüksek verimlilikleri, küçük boyutları ve uzun ömürleri nedeniyle sıklıkla tercih edilir.

Işık, bitkilerin çiçeklenme dönemlerinde özellikle kritiktir. Seralarda bitki aydınlatması planlanırken, ışığın yayılma alanını, günün uzunluğunu, ışık miktarını ve kalitesini dikkate almak önemlidir. Kontrollü koşullar altında yetiştirilen bitkiler için, doğru ışıklandırma, ürün verimini doğrudan etkileyebilir.

LED aydınlatma lambaları, bitki yetiştiriciliği için bir dizi avantaj sunar. Özellikle, LED aydınlatma armatürleri, istenen herhangi bir renk oranını sağlayacak şekilde optimize edilebilir. Farklı malzemelerin kullanılmasıyla yarı iletkenler oluşturulabilir ve yarı iletkenin etrafındaki kasa içerisinde farklı renk filtreleri kullanılabilir. Bu filtreler ve yarı iletkenlerde kullanılan malzemeler değiştirilerek, kızılötesi ve ultraviyole dahil olmak üzere neredeyse her renkte ışık üretilebilir.

Eklenen fotosentez sistemleri, ürün kalitesinin artması ve hasatın 20-30 gün önce yapılabilmesi için oldukça önemlidir. Kullandığımız fotosentez lambaları, enerji verimliliği ve sürdürülebilir çevre prensiplerini benimser. Üretim sürecinde, doğa ve yaşam saygısıyla tamamen kurşunsuz malzemeler kullanılır. Araştırmalar, yüksek verimli fotosentez lambalarının önemli miktarda enerji tasarrufu sağladığını kanıtlamıştır. Bu lambalar, sınırlı yatırım ve işletme maliyetleriyle maksimum hasat verimliliği sağlar. Dayanıklı yapısı sayesinde, her türlü tarım tesisi için uygundurlar. Seslendirme sistemi ile sensör ve kontrol elemanları, bağımsız bir sistem oluşturmak için birleştirilebilir. Armatürler, aşırı ısınmayacağından, bitkilere zarar vermeden uygulanabilir.

LED lambalar, enerji açısından verimli ve uygun maliyetli bir çözüm sunarlar, böylece karbon ayak izini azaltır. Bitkilerin çeşitli büyüme aşamalarında – filizlenme, çiçeklenme ve meyve verme – ihtiyaç duydukları belirli ışık seviyelerini ayarlayarak, daha yüksek verim ve kalite elde edilebilir. Mevsimsel değişiklikler, tarımsal alanların azalması ve artan nüfusun beslenme talebi, tarımda verimliliğin önemini vurgulamaktadır.

Tarımsal aydınlatma armatürlerinde, fotosentez için gerekli olan belirli renkler belirli bir sıraya göre uygulanarak, bu armatürler yapay bir ışık kaynağı haline getirilir. LED teknolojisi, düşük enerji tüketimi sağlaması nedeniyle, diğer birçok aydınlatma alanında olduğu gibi tarımsal alanda da geleneksel aydınlatma sistemlerinin yerini almaktadır. Daha düşük enerji tüketimi, yeni projelerin yatırım maliyetini daha cazip hale getirir. Sera aydınlatma sistemleri, seralarda ideal koşulların sürekli olarak sürdürülmesini sağlar, böylece bitki verimliliği ve kalitesi üzerinde olumlu bir etki yaratır.

daha fazla bilgi için

Hemen iletişime geçebilirsiniz

İletişim Bilgileri

Telefon

+90-850-308-6442
+90-532-364-8448

Konum

Çalkaya, Mir Plaza, Serik Cad No:218/C, 07112 Aksu/Antalya

© 2023 Green Climate Technology  Tüm Haklar Saklıdır.